Terviseameti pöördumine ja soovitused huvihariduse korraldamiseks

Hea koolijuht, koolipidaja, õpetaja, huviringi juhendaja, noorsootöötaja, lapsevanem!

Terviseamet on mures COVID-19 leviku pärast noorte seas. Praegu on viiruse levik tihedalt seotud Tallinna ja Harjumaa, aga ka Ida-Virumaa noorte vaba aja tegevustega, kuid iga päevaga suureneb risk üle kogu Eesti. On väga oluline, et suudaksime nii huvihariduse kui hariduse tervikuna toimimas hoida – pingutame ühiselt, et seda ei peaks piirama. Seoses sellega palub Terviseamet kriitiliselt üle vaadata huviringide ja noortekeskuste tegevused üle Eesti. Edastame Terviseameti soovitused, mille järgimine on praegu hädavajalik. Terviseameti pöördumise ja soovitused leiate siit.

Haridusvaldkonda puudutavates küsimustes olete jätkuvalt oodatud pöörduma ministeeriumi infotelefonidel 5690 0353 ja 5690 0340 ning e-postil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Kõik varem saadetud soovitused ja juhendid leiate meie kodulehelt www.hm.ee/koroona.

Haridus- ja Noorteameti Rajaleidja õppenõustajad annavad nõu, kuidas kiirelt muutuvas olukorras lapsi õppetöös toetada, telefonil 7350 750.

Kõige ajakohasema info COVID-19 haiguse kohta leiate Terviseameti kodulehelt ja valitsusveebist kriis.ee.

Kõigi koroonaviiruse leviku ja selle ennetamise meetmetega seotud küsimustega saab pöörduda infoliinil 1247.

Haridusministeeriumi pöördumine

Head koolijuhid, õpetajad, õpilased ja lapsevanemad!

Esimene osa õppeaastast jääb kohe selja taha ning õpilased saavad minna väljateenitud puhkusele.

Täname teid kõiki tubli töö eest neil ebakindlatel aegadel! Oleme koolidega suheldes näinud palju häid lahendusi turvalise koolielu tagamiseks ning distants- ja kontaktõppe kombineerimisel.

Meil Eestis on seni läinud hästi: oleme suutnud ühiste jõupingutustega viiruse leviku kontrolli all hoida ning saanud jätkata võimalikult paljus tavapärast elu. Et see nii jääks, tuleb ka koolivaheajal säilitada ettevaatlikkus.

Kutsume kõiki üles veetma seekord vaheaja Eestis. Välisreisid soovitame lükata koroonaviiruse leviku tõttu edasi. Paljudes riikides kasvab nakatumiste hulk jõudsas tempos. Reisisihtkohtades võivad kehtida erinevad piirangud ning arstiabi ei pruugi olla alati hästi kättesaadav. Kui reisimine on vältimatu, tuleb arvestada võimaliku isolatsioonikohustusega.

Vaheaja sisustamiseks leiab mõtteid näiteks veebilehelt puhkaeestis.ee. Põnevat avastamist vabas õhus pakuvad kodukoha matka- ja terviserajad.

Noortekeskused, huviringid ja laagrikorraldajad on juba vaheajaks valmistunud ning pidanud seejuures silmas ka koroonaviiruse leviku takistamiseks vajalikke ohutusnõudeid. Teame, et noorsootöötajad korraldavad ohutuse tagamiseks palju tegevusi õues.

Ka koolivaheajal soovitame üritusi korraldada hajutatult ja väiksemates rühmades. Kontaktide vähendamiseks soovitame asutuste vahelised, piirkondlikud ja üleriigilised üritused korraldada eelkõige virtuaalselt.

Vaheaeg pakub võimalust korraks hinge tõmmata ja akusid laadida. Eriti oluline on vaimse tervise hoidmine ning oktoober on ka vaimse tervise kuu. Palju kasulikku vaimse tervise hoidmiseks leiab portaalist Peaasi.ee. Nende eestvedamisel on praegu käimas kampaania #püsimekoos, mis keskendub üksteise märkamisele ja toetamisele ning pakub vaimse tervise esmaabi koolitusi.

Noortele on teejuhiks infoportaal Teeviit, kust leiab nii eesti- kui venekeelseid noortele suunatud teemapüstitusi. Oktoobris pühendub ka Teeviit just vaimse tervise eest hoolitsemisele.

Hoiame ennast ja oma lähedasi! Ka koolivaheajal tuleb haigena kodus püsida, hoolitseda kätehügieeni eest ning rahvarohketes siseruumides ja ühistranspordis on soovitatav kanda maski. Näeme, et haigus on liikumas noorematelt inimestelt vanematele, kes põevad COVID-19 raskemalt ja vajavad sagedamini haiglaravi. Seega ei tohiks minna näiteks pärast rahvarohketel üritustel käimist vanavanematele külla.

Haridus- ja Teadusministeerium ning Haridus- ja Noorteamet on jätkuvalt valmis koolidele igakülgset tuge pakkuma. Küsimuste korral palume pöörduda ministeeriumi infotelefonidel 5690 0353 ja 5690 0340 (tööpäeviti kell 9 -17) ja e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Haridus- ja Noorteameti Rajaleidja õppenõustajad annavad nii koolidele, tugispetsialistidele kui lapsevanematele nõu, kuidas praeguses kiirelt muutuvas olukorras lapsi õppetöös toetada telefonil 7350750 (tööpäeviti kell 12-16). Praktilisi soovitusi ja materjale leiate ameti veebilehelt https://harno.ee/distantsope.

Kõige ajakohasemat infot COVID-19 haiguse kohta saab endiselt Terviseameti kodulehelt ja valitsusveebist kriis.ee. Koroonaviiruse testimisega seotud teavet koondab vastne veebileht https://koroonatestimine.ee/.